Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd a významný uzel silniční a železniční dopravy. Někdy se Valašskému Meziříčí také říká Valašské Atény, nebo jen zkráceně Valmez.
Valašské Meziříčí je také významné historické město. V roce 1992 bylo vyhlášeno městkou památkovou zónou. Ve městě je zámek Žerotínů a zámek Kinských. Rozsáhlá rekonstrukce zahájená na sklonku minulého století umožnila učinit ze zámku Žerotínů centrum kulturního života města. V jeho prostorách s nachází divadelní sál. Suterén je vyhrazen pro vyhlášený M-klub.

U zámku Kinských byl vybudován anglický park se vzácnými druhy dřevin. V zámku dnes najdeme vlastivědné muzeum. Od roku 1988 byl zámek zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout čtyři stálé muzejní expozice: Valašské Meziříčí v zrcadle dějin, Sklo a gobelíny, Nástropní obrazy ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí a Kavárničku Antonína Duřpeka. V muzeu se také pořádají krátkodobé historické, výtvarné, etnografické či přírodovědné výstavy.

Veřejnost má ve Valašském Meziříčí možnost bohatého sportovního vyžití : nově zrekonstruované letní koupaliště a nedávno otevřený krytý bazén, který svým zázemím a množstvím atrakcí nemá v okolí konkurenci. V sousedství se také nachází 14 antukových kurtů(+ 1 tréninková zeď) tenisového klubu a moderní tenisová krytá hala. Pro příznivce kolektivních sportů a atletiky je po celém městě rozeseto několik hřišť, především v okolí základních a středních škol, včetně běžecké dráhy na fotbalovém stadionu.

Základní informace

Katastrální plocha (ha): 5 455
Počet bydlících obyvatel k 1.1.2008: 27 336
Nadmořská výška (m n.m.): 294
Zeměpisné souřadnice (WGS-84): 17° 58′ 16“ E , 49° 28′ 18“ N
První písemná zpráva (rok): 1 297
Míra registrované nezaměstnanosti: 6,91 %
Pošta : 6, PSČ: 757 01

Technická vybavenost a kultura

Autobusové a vlakové nádraží
Kino: 1
Muzeum: 1
Sakrální stavba: 5

Školy

Mateřská škola: 9
Základní škola-vyšší stup. (1.-9.roč.): 7
Střední odborné učiliště: 4
Střední odborná škola: 4
Gymnázium: 1
Vyšší odborná škola : 1
Základní umělecká škola: 1
Jazyková škola: 1

Sport

Koupaliště a bazény: 1
- z toho kryté bazény: 1
Hřiště (s provozovatelem nebo správcem): 38
Tělocvičny (vč. školních) : 17
Stadiony otevřené : 1
Zimní stadiony kryté i otevřené: 2