Nejčastější chyby při prodeji nemovitostí

Jestliže nemůžete dlouhodobě prodat, měli by jste se zamyslet, jestli se při prodeji nedopouštíte některých chyb. Na základě vlastních chyb a získaných zkušeností Vám nabízíme několik rad, jak co nejúčelněji prodat svou nemovitost:

Nutnost neosobního přístupu k prodeji

Vnímejte prodávanou nemovitost jako cizí majetek !

Podcenění přípravy nemovitosti k prodeji

Proveďte veškeré možné úpravy (vymalování, úklid, drobné opravy, hygiena, příjemná vůně v objektu). Neprovádějte nadstandardní úpravy, které by nemusel nový vlastník ocenit.

Netajit skryté vady

Neskrývejte skutečný stav nemovitosti, ale přesně definujte rozsah poškození a vyčíslete náklady na rekonstrukci, příp. kde je lze zabezpečit. Nastolíte tak důvěru mezi vámi a zájemcem.

Podceněná prezentace – rozhodují první okamžiky

Připravte aktuální prezentaci vaší nemovitosti (fotografie, video, virtuální prohlídky, popisy, technická dokumentace).
Kvalitní prezentace oslovuje mnohem větší počet zájemců a lze ji využít pro omezení nesmyslných návštěv objektu při prvním seznámení.
Projíždějící upozorněte, že je dům na prodej (např. tabulkou, cedulí apod.)

Víra v realitního makléře

… obvykle již  při příchodu oznámí, že má potencionálního kupce.
Ve skutečnosti potom k prodeji dochází až po delší době a za podstatně nevýhodnějších podmínek. Vybírejte na základě referencí a vlastních zkušeností. Vyhledejte pouze seriózní RK.

Nenechávejte se zastupovat mnoha subjekty, které vám ve výsledku nemovitost nabízejí pod cenou. Na základě dosavadních zkušeností zvažte, jestli se v budoucnu necháte zastupovat pouze jednou kvalitní realitní kanceláří.

Načasování prodeje nemovitosti – Buďte trpěliví

Vhodné roční období pro prodej je jaro a podzim, kdy je prodej pravděpodobnější. Na realitním trhu se říká, že byt se správně určenou cenou by se měl prodat do 12 týdnů, rodinný dům do 6 měsíců a pozemek cca za jeden rok.  Během zimy dochází k poklesu poptávky a nemovitosti lze v této době i výhodněji nakoupit.

Bohužel, nynější situace trhu nemovitostí příliš nepřeje a tato doba se stále prodlužuje. Za prodlužování doby prodeje nemovitosti stojí zejména fakt, že je nemovitost často nabízena různými RK za rozdílnou cenu.

Vhodně zvolená cena

Postup: ověření současné situace na trhu, zjištění ceny obdobných nemovitostí ve vašem okolí, zhodnocení lokality a přístupu. Máte-li již v té době dostatek zkušeností s vyjednáváním a můžete nabídnout zájemci kompromisní řešení či slevu.

Reálná cena nemovitosti je v dnešní době určována trhem, resp. cenovou situací v dané lokalitě a nemusí odpovídat její skutečné hodnotě.  Svou cenu zvolte tak, aby byla srovnatelná s nabídkou obdobných nemovitostí ve vaší lokalitě, s přihlédnutím na znalecký odhad vaší nemovitosti.

Nekvalitní kupní smlouva a neošetřená platba daně

Pozor na nekvalitní smlouvy a neošetřenou platbu daně z převodu nemovitosti !

„Čistý“ právní vztah

Nejlépe bez předkupního práva, věcného břemene, zástavního práva a exekucí.

Odpovídejte na každý e-mail nebo telefon, umožněte zájemci prohlídku. Pro první seznámení je odkažte na vaši kvalitní prezentaci objektu.

Je-li je Vaše nemovitost dlouhodobě nabízena bez úspěchu. Dočasně ji stáhněte z trhu a odstupte od všech smluv na zprostředkování, rezervaci, ekluziv… apod.

Napište svůj názor

*